• Охтирське лісництво

  • Хухрянське лісництво

  • Солдатське лісництво

  • Груньське лісництво

  • Олешнянське лісництво

  • Велико-Писарівське лісництво

Шкільне лісництво
16.05.2019 07:55

Шкільне лісництво

І. Хухрянське учнівське лісництво «Лісовичок» при ДП «Охтирське лісове господарство» було створено на основі гуртка «Юні лісівники» Охтирського районного ЦДЮТ, що діяв на базі Хухрянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів у 2016-2017 н.р..

Ініціаторами його створення та безпосередніми організаторами виступили директор ДП «Охтирське лісове господарство» Юрій Володимирович Римар та директор Хухрянської ЗОШ І-ІІІ ступенів Анатолій Іванович Бабич.

Роботою учнівського лісництва «Лісовичок» безпосередньо опікується помічник лісничого Хухрянського лісництва Невдачин Юрій Андрійович. Живемо і працюємо під девізом: «Бережемо із юних літ лісу дивовижний світ».

 

Основні завдання шкільного лісництва – поглиблення теоретичних знань про навколишній світ, формування уявлень про лісознавство як науку про життя лісу і вирощування деревини, з’ясуванню ролі лісового господарства в цьому процесі, розвиток практичних навичок та умінь проведення практичних і дослідницьких робіт, виховання почуття любові і бережного ставлення до лісу та його мешканців, відповідальності за їх долю, виховання якостей розумного природо користувача, озброєння трудовими навичками і уміннями, орієнтацію на професії лісового профілю.

Членами шкільного лісництва офіційно є 21 учень 6-9 класів, об’єднані у три виробничі ланки: ланка біологів-дендрологів, ланка знавців лікарських рослин та ланка захисту лісу. Однак до його роботи практично залучені всі 163 учні школи.

Зона дії «Лісовічка» - квартали №№ 102-105 Хухрянського лісництва загальною площею 185,0 га. Лісовий фонд, закріплений за учнівським лісництвом, відноситься до категорії рекреаційно-оздоровчі ліси, поза межами зелених зон (кв. 102,103), інші захисні ліси (кв. 104, 105).

Розподіл за категоріями земель такий.

Площа лісових земель становить 184,2 га, в т. ч.:

– вкриті лісовою рослинністю лісові ділянки – 171,8 га;

– не зімкнуті лісові культури – 10,2 га;

– не вкриті лісовою рослинністю лісові ділянки – 12,4 га;

– не лісові землі складають 0,8 га, контора Хухрянського лісництва з прилеглою територією.

У своїй роботі юні лісівники керуються Положенням про шкільне лісництво в загальноосвітніх та позашкільних закладах освіти.

Найвищим керівним органом шкільного учнівського лісництва є загальні збори його членів, які збираються двічі на рік. В період між зборами діяльністю лісництва керує Рада учнівського лісництва.

Вирізняється робота учнівського лісництва широкими гранями співпраці з різними державними підприємствами, організаціями та установами. Це можна побачити на відображеній схемі та реально відчути в повсякденному житті шкільного лісового товариства.

ІІ. Досить об’ємною та різноплановою є робота Хухрянського учнівського лісництва «Лісовичок»: дослідницька робота, навчально-виховна, організаційно-масова, природоохоронна. А вже сам той факт, що ми є, свідчить про важливий напрямок роботи і учнівського лісництва і ДП «Охтирське лісове господарство» - профорієнтаційну. На представлених на постері фото легко можна в цьому переконатися. Однак хочу дещо додати і конкретизувати.

Протягом навчального року на рахунку «Лісовичок» багато цікавих і корисних справ. Це:

– Всеукраїнська екологічна акція «Галерея кімнатних рослин», «Парад квітів біля школи»;

– операція «Турбота» по виготовленню годівниць, розвішування їх у шкільному саду та у власних дворах, підгодовування зимуючих птахів;

– усний журнал для учнів початкової школи «Пернате царство осілих та зимуючих птахів Сумщини»;

– операція «Ополонка» на ділянці річка Хухра, що є лівою притокою Ворскли;

– екологічний конкурс – виставка «Квітуча гілка»;

– операція «Збережемо первоцвіти». Виховний захід для учнів 2-5 класів «Первоцвіти – перша посмішка весни»;

– відкрите заняття  ланки охорони лісу по вивченню та охорони ранньоквітучих рослин та від слідковування стихійних ринків їх збуту;

– участь у двомісячнику «Екологічна весна». Трудовий десант «Милосердя та пам'ять» по впорядкуванню території сільського Парку Слави;

– участь у Всеукраїнській акції «Ліси для нащадків». Конкурс дитячих малюнків і плакатів «Людина і ліс»;

– трудовий десант в рамках Всеукраїнської акції «Майбутнє лісу у твоїх руках» по висаджуванню саджанців сосни звичайної на території обходу № 6 Хухрянського лісництва. Площа насадженого лісу у 2017 році становила 1,2га, а у 2018 – близько 2 га.

Більше десятка років ми беремо участь в цій акції.

Хоч ми працюємо лише один рік, проте вже маємо першу нагороду. За активну участь у трудових, екологічних акціях, просвітницьку діяльність, спрямовану на збереження природи рідного краю, нагороджені грамотою департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації та цінним подарунком від ДП «Охтирське лісове господарство».

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Вирощування стандартного посадкового матеріалу, створення лісонасаджень, охорона та захист лісу -  одне з найголовніших завдань лісівників.

Для вирощування сіянців у Хухрянському лісництві є тимчасовий лісовий розсадник площею 0,25 га, одна стаціонарна теплиця, два короба загальною площею 0,146 га. Робота в розсаднику починається рано навесні з підготовки грунту до посіву (перекопування або фрезування мотоблоком, розрівнювання граблями, вибирання і винесення каміння, грудок, деревних та рослинних решток).

Далі проходить власне посів: утворення борозен дерев’яним маркером, висівання насіння вручну, присипання дуже тонким шаром піску, вкривання агро волокном до появи сходів.

У лісовому розсаднику застосовують тільки мульчування: покриття посівів тонким шаром тирси, що дає змогу захистити ранні сходи від висихання та від весняних приморозків.

В першій половині вегетаційного періоду  - майже щоденний полив, в другій половині серпня – ручне прополювання та за необхідності – позакореневе підживлення сіянців добривами.

Для посадки сіянці повинні мати стандартні розміри, яких вони досягають у віці 1-2 роки залежно від породи.

За всі етапи вирощування посадкового матеріалу відповідає помічник лісничого Невдачин Юрій Андрійович.

До роботи в розсаднику залучаються і члени учнівського лісництва в період навчально-виробничої практики.

Для проведення дослідницької роботи ми обрали такі теми:

– «Вирощування саджанців сосни у закритому ґрунті», «Дослідження за ростом молодих насаджень сосни, висаджених рядковим способом», «Вплив густоти насаджень сосни на їх ріст, продуктивність та стійкість до несприятливих умов». Над двома останніми темами будемо працювати на території, де проходила цьогорічна акція «Майбутнє лісу у твоїх руках».

Вихованцями учнівського лісництва «Лісовичок» проводиться також дослідження можливості впровадження методу створення сіянців лісової культури сосни звичайної із закритою кореневою системою (ЗКС), що сприятиме розширенню весняних термінів робіт, з садіння лісу та забезпечить посадковим матеріалом для роботи з відтворення лісів Сумщини.

Метою дослідження є вивчення сучасних технологій вирощування посадкового матеріалу із ЗКС, вивчення переваг та недоліків методу створення лісових культур із ЗКС, дослідження особливостей методу вирощування сіянців сосни звичайної в закритому ґрунті.

Оновлено 16.05.2019 07:59