• 1140 грн.

    за 1 кубометр для населення.

  • відходи тверді - 400 грн. хвойні - 300 грн. чурка - 500 грн.

    Дровяні відходи - чурка паливна

  • 500 грн.

    за 1 кубометр з нижнього складу.

Захворювання диких м’ясоїдних тварин на сказ
17.09.2020 14:47

Захворювання диких м’ясоїдних тварин на сказ

Сказ  - одна з най небезпечних вірусних хвороб спільних для тварин та людей.

Захворювання  на сказ у світі має глобальний характер, проте роль окремих видів тварин неоднозначна. На початку 21 століття в більшості країн Європи головну роль, як джерело і резервуар інфекції, відіграють дикі м’ясоїдні тварини.

В Україні, завдяки впровадженню широкомасштабної імунізації собак, і здійсненню сурових ветеринарно-санітарних заходів, «вуличний» сказ, джерелом збудника якого були собаки, був ліквідований як інізоотія до середини 60-х років минулого  століття. Проте в цей період розпочалася епізоотія «природного» типу сказу, де основним джерелом інфекції є червона лисиця.

Розвиток епізоотії «природного» типу сказу відбувався аналогічно як в Україні, та і в країнах Європи.

В основі програми боротьби зі сказом «природного» типу в 60-70 роках XX століття були заходи, що спрямовані на зниження щільності популяції лисиць – основного збудника інфекції. Проте такий вплив мав тимчасовий ефект, тому, що популяція лисиць має здатність швидко відновлюватись. Було встановлено, що за 4 роки популяція повністю відновлювалась. Крім того знищення лисиць було причиною екологічної рівноваги в природі, що привело до значного розмноження мишовидних гризунів.

Червона лисиця – це м’ясоїдна тварина середнього розміру з родини собачих. Цей вид легко адаптується до різних ареалів проживання. Проживає лисиця червона майже скрізь окрім боліт, а в зиму в великі морози ховається в очеретах.

Лисиці переважно живуть парами. Розмір території проживання від 40 до 400 га. Найбільша активність лисиць припадає на нічний час. Джерелом їжі є в основному дрібні ссавці, птахи, комахи, мишовидні гризуни, жаби, лісові черві, трупи різних тварин, та кілька десятків видів тварин.

Самки мають одну тічку на рік, репродуктивний вік починається з 10-ти місяців. Період вагітності триває 53 дні, народжується в середньому 4-5 лисенят, тверду їжу молодняк споживає з 5-6 тижнів, розселюється молодняк з 6-11 місяців.

В Україні компанії з пероральної імунізації лисиць проти сказу почали проводитись в кінці 90-х років XX століття, широкомасштабні компанії почали проводитись з 2006 року.

Вивченням ефективності цього заходу встановлено високу ефективність споживання вакцини тваринами, високу ступінь імунного захисту у лисиць, що сприяло створенню благополучної, що до сказу ситуації на вакцинованих територіях.

Отже,  складна епізоотична обстановка в Україні що до сказу, вимагає радикальних заходів, серед яких з основних місць займає пероральна імунізація диких м’ясоїдних, ефективність  якої доведена, як у експериментальних, так і в польових умовах.

Так 5-6 липня в мисливських угіддях Охтирського району було проведено пероральну вакцинізацію лисиці червоної вакциною «Броварабіс» проти сказу. Вакцину розповсюджували з двох літаків.

 

 

 

Провідний мисливствознавець                                                                 І.М. Максюта